iptv

Dünden bugüne bakıldığında teknolojide yaşanan inanılmaz düzeyde bir gelişme var. Özellikle iptv elektrik elektronik dünyasında ilk elektriğin icadından sonra yaşanan gelişmeleri dünya çapında takip etmek nerede ise imkansız.

Bugün ise artık teknoloji çok daha ileri bir boyutta. Daha önceden bilim kurgu filmlerinde yer alan sahneler gibi olan kavramlar yaşamlarımıza girmiş durumda. Yapay zekalar, robotlar, akıllı evler ilk anda söylenebilecek olan olgular ama bunun yanında bir de birçok insana kelime olarak çok bir şey ifade etmese de gündelik yaşamda farkında olsun ya da olmasın kullandığı bir kavram var. Bu ise kısaca İPTV denilen olgu. Türkçe olarak okunduğunda anlamı çok daha başka gibi görünse de aslında bu bir okunduğu gibi ip tv gibi bir şey değil.

iptv
ip tv

İPTV aslında bir kavram. İngilizce olarak üç sözcüğün biraraya gelmesinden oluşuyor.Bunlar ise Türkçe dilinde de aynı biçimde kullanılan internet protocol televizyon. Yani kavramı biraz daha açmak gerekir ise internet protokolü üzerinden yayın yapan televizyonculuk sistemine bu isim veriliyor.

Bu televizyonculuk hakkında bilgi vermeden önce dilerseniz önce televizyonculuğun gelişimine en genel hatları ile bakalım.

Ücretsiz Test İpTV Yayını için Lütfen https://iptvmerkezim.com

iptv Nedir?

Bugün teknoloji son derece ilerlemiş ve yaşı 60 üzerinde olanlar için iptv kavramı über gibi görünse de, bir diğer önemli olan konu ise bugün yirmili yaşlarında olan ya da daha küçük olanlar için ise şimdi okudukları ütopik gibi görünebilir ama her şey kendi içinde ilerleyerek devam ediyor. Bu bağlamda bakıldığında internet üzerinden yayın yapan televizyonlara gelinene dek yaşanan çok önemli gelişmeler var. İşte televizyonculuğun en basit ifadesi ile tarihçesi

Televizyon ilk defa 1923 senesinde, John Logie Baird isimli kişi tarafından İngiltere’nin Hastings kasabasında icat edilen bir cihazdır. İlk televizyon görüntüsü ise yine aynı kişi tarafından 1926 yılında yayınlanır. Başlarda noktalar halinde ve titreyen görüntülerin kalitesi John Logie Baird tarafından geliştirilir.

Ülkemizde altmışlı yılların sonunda giren televizyon ilk başlarda o dönemleri yaşayanların çok iyi bildiği üzere siyah beyaz ve tek kanallıdır. Uzaktan kumanda cihazı da mevcut değildir. T anten denilen bir anten ile ulusal kanallar izlenir iken zaman içinde önce kamu ve özel kanal sayısı artmış, sonra televizyon görüntüleri renklenmiş yine bu dönemde kumandalı ultra lüks televizyonlar yaşamlarımıza girer iken uydu üzerinden dünyanın farklı ülkelerinden yapımlar izlenmeye başlanmıştır. Bu noktada kablolulu televizyonculuk yayın sistemini de atlamamak gerekir.

Yine başlangıçta tüplü olan televizyonlar bugün yerini LED, HD akıllı internete giren büyük ekran televizyonlara bırakmış durumdadır. Yayıncılık alanında ise diziler, filmler, belgeseller gibi çok farklı seçenekler mevcuttur. Bugün ise tüm bu yaşanan gelişmelerin sonrasında artık iptv denen çağın gereklerine uygun bir yayıncılık vardır ve özellikle yeni nesil için vazgeçilmez olan bir tercihtir.

İPTV Tarihsel İlerlemesi ve Özellikleri

Yukarıda televizyonun ana hatları ile gelişiminden bahsedildikten sonra biraz da iptv gelişimi hakkında bilgi vermek gerekir ise şunlar söylenebilir. Çok bilinmemekle birlikle ellili yıllarda İsrail’de orduda kullanılmak üzere geliştirildiği bilinen bir olgudur.

İnsanlar için ilk olarak bilinmeye ve görünür hale gelmesi ise bu tarihten çok daha sonradır. Kavramsal olarak 1995 yılında ilk defa anı konulmuş olmakla beraber 1990’lı yıllarda üzerinde Amerika Birleşik Devletlerinde multicast backbone olarak çalışmalar yapılmaya başlamıştır. 1994 senesinde ünlü Amerikan kanalı ABC’nin World News Now isimli programı CU-SeeMe videoconferencing yazılım kullanılıp internet üstünden den broadcast olarak yayınlanmış olan ilk iptv yayını olarak tarihe geçmiş durumdadır. Sonrasında ise bu alanda hızla ilerlemeler kaydedilmeye başlamış ve dünyanın her yerinde kullanılmaya başlamıştır.

Elektronik mühendisleri ve yazılım mühendislerinin kapsamı altında olan bu konuda diğer yayıncılık anlayışları ile kıyaslandığında çok daha zor olan bir yayıncılık anlayışıdır. Çok sağlam bir alt yapının kurulması ve yayınlanan yapım ne olursa olursa yayınların kesintisiz devam etmesi, yüksek çözünürlüklü görüntü olması ve görüntü kalitesinin bozulmaması gerekir. Bu yüzden bu alanda hizmet alacak olanların bu alanda hizmet veren firmayı çok iyi araştırması gerekir.

Yine iptv özellikleri noktasında söylenebilecek en önemli şeylerden bir tanesi kişinin internet olan her yerde bu yayını izleyebilmesidir. Bilgisayar, tablet, akıllı televizyon, cep telefonu gibi her türlü elektronik cihaz üzerinden zamandan mekandan bağımsız olarak izlenebilir. Kişilerin bu noktada karşılarına çıkan yayın seçeneklerinden istediklerini seçip ona göre ödeme yapıp izleme şansı da mevcuttur.

Ünlü İPTV Örnekleri

Gelelim bu alanda yerli ve yabancı örneklere. Ülkemiz açısından bakıldığında bugün B*** C*** adı ile yayınına devam eden D*** bunun en önemli örneğidir. Bunun yanında B*** TV, P*** TV ülkemizin bu alanda en bilinen örnekleridir. Dünya çapında bakıldığında ise elbette en bilinen örnek gençlerin favorisi olan N*** olup dünyanın her yerinde izlenen bir platformdur.

Tüm bu iptv örnekleri ulusal, uluslararası kanalların yayınları kendi platformları üzerinden yayınladıkları gibi kendi platformlarına özel diziler, filmler, belgeseller de yayınlanamaktadır. La C*** D* P***, Fi bunun yabancı ve yerli en bilinen örnekleridir.

Neden İPTV Tercih Ediliyor?

İnsanların özgürce istedikleri yayınları izleyebilmesi, araya bitmek tükenmek bilmeyen reklamların girmemesi en temel tercih edilme nedenidir. Bunun yanında beğenilen bir yapım sınırsız derecede izlenebilir olmasıdır. Çok izlenmek istenen bir yapımı kaçırma gibi bir durum da asla iptv üzerinde mümkün değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir